Przejdź do menu Przejdź do treści

„Rozszyfrować niewidzialne” – spotkanie autorskie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem 12.06.2023

„Rozszyfrować niewidzialne”.

Spotkanie autorskie z meksykańskim poetą Manuelem Irisem

 

 

Katedra Literatury, Kultury i Historii Hiszpańskiego Obszaru Językowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Fundacja Sztuka dla Sztuki, wydawnictwo Ultramarina, Centrum Kultury Latynoamerykańskiej CENTRO LATINO w Krakowie, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i współgospodarz Pałacu Potockich zapraszają na spotkanie z Manuelem Irisem, meksykańskim poetą-rezydentem miasta Cincinnati, laureatem licznych nagród, autorem dziesięciu tomów poetyckich.

Wydarzenie odbędzie się w Pałacu Potockich w Krakowie 12 czerwca o godzinie 18.00.

Manuel Iris przeczyta w oryginale wybrane wiersze ze swojej ostatniej książki, dwujęzycznej antologii Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne. W spotkaniu weźmie również udział tłumaczka poezji Manuela Irisa na język polski, Marta Eloy Cichocka, a dyskusję poprowadzi Silvana Gómez.

Spotkanie odbędzie się w językach polskim i hiszpańskim.

Na wydarzenie obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne do pobrania ze strony kbf: https://kbfbilety.krakow.pl/wydarzenia/spotkanie-autorskie-z-meksykanskim-poeta-manuelem-irisem

 

 

 

 

 

 

Manuel Iris – meksykański poeta mieszkający w Stanach Zjednoczonych, członek meksykańskiego Narodowego Systemu Twórców. Obecnie pisarz-rezydent Publicznego Systemu Bibliotecznego miasta Cincinnati, Ohio (2023), gdzie uzyskał tytuł Poety Laureata podczas cyklu 2018-2020. Laureat licznych nagród i wyróżnień w Meksyku, Stanach Zjednoczonych i innych krajach, m.in. Premio Nacional de Poesía «Mérida» (2009), Premio Regional de Poesía Rudolfo Figueroa (2014), a także nagrody za najlepsze tłumaczenie i najlepszy tomik wierszy w ramach International Latino Book Awards za książkę Traducir el silencio/Translating silence (Los Angeles, 2018). W 2023 roku na Universidad Autónoma de Chiapas w Meksyku wydano książkę Traductor del silencio: acercamientos críticos a la obra de Manuel Iris, w której zebrano eseje, recenzje i wywiady z 23 autorami na temat jego twórczości. Uważany jest za jednego z najwybitniejszych poetów latynoamerykańskich swojego pokolenia. Dwujęzyczna antologia Descifrar lo invisible. Rozszyfrować niewidzialne (wydawnictwo Ultramarina, 2023) to jego pierwsza książka wydana w Europie.

 

Marta Eloy Cichocka – polska poetka i fotografka, iberystka i frankofilka, habilitowana badaczka literatury, tłumaczka z języka hiszpańskiego i francuskiego. Opublikowała sześć książek poetyckich i dwie książki teoretycznoliterackie o poetyce współczesnej powieści historycznej, wydane w Paryżu i Berlinie. Laureatka I nagrody w konkursie poetyckim im. Haliny Poświatowskiej (2004), stypendystka MKiDN w dziedzinie literatury (2007), laureatka I Beca-Residencia Internacional SxS Antonio Machado (2016) i Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO (2021), gościła na festiwalach poetyckich w Polsce, Francji, Hiszpanii, Meksyku, Kolumbii, Wenezueli, Chile i Argentynie. Jest pomysłodawczynią i koordynatorką cyklu MANUFAKTURA POEZJI, warsztatów translatorskich w obecności autoró oraz serii polifonicznych recitali poetyckich pt. REPUBLICA POETICA, a także mentorką w europejskim programie Connecting Emerging Literary Artists (CELA).

 

Silvana Gomez Mercado – wenezuelska prawniczka i konsultantka projektów humanitarnych, zaangażowana w promowanie praw migrantów i uchodźców. Animatorka kultury, współzałożycielka i dyrektorka Centrum Kultury Latynoamerykańskiej CENTRO LATINO w Krakowie, instytucji odpowiedzialnej za promocję kulturalną i ekonomiczną Ameryki Łacińskiej. Wykładowczyni, członkini międzydziedzinowego zespołu badawczego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie i Uniwersytecie Jagiellońskim, prowadzącego badania na temat migracji Wenezuelczyków w Peru i Ameryce Łacińskiej.

 

 

 

 

 

Archiwa